Kilka słów o… Martynie Wojciechowskiej

Martyna Wojciechowska jest polską dziennikarką, prezenterką telewizyjną, podróżniczką, autorką książek oraz pasjonatką sportów ekstremalnych.

Kariera dziennikarska

Martyna Wojciechowska ze sklepu internetowego TaniaKsiazka urodziła się w Warszawie 1974 roku, a jej prawdziwe imię to Marta Eliza. Swoją karierę rozpoczęła pracując jako modelka i prowadząca program telewizyjny o motocyklach w telewizji kablowej ATV w Łodzi. W Polsce zaczęła być znana od 2001 roku dzięki popularnemu reality show “Big Brother” w TVN. Była również prowadzącą takich programów jak “Automaniak”, “Dzieciaki z klasą”, “Misja Martyna” oraz “Studio Złote Tarasy”. Motoryzacja należy do największych pasji Martyny, a kiedy była jeszcze nastolatką udało jej się uzyskać licencję na kierowcę rajdowego. Prowadziła programy motoryzacyjne w TV i współpracowała z różnymi magazynami motoryzacyjnymi i podróżniczymi. Brała również udział w kilku dużych rajdach samochodowych m.in. w rajdzie Sahara – Dakar oraz Transsyberia.

Podróże po świecie i książki

Po poważnym wypadku w Islandii, podczas którego złamała sobie kręgosłup dziennikarka postanowiła nie poddawać się i przeszła długą rehabilitację. Zajęła się również swoją drugą pasją – wspinaczką górską, która zmotywowała ją do wyzdrowienia. Już w 2006 roku zdobyła najwyższy szczyt świata – Mount Everest o czym napisała później w swojej książce pt. “Przesunąć horyzont”. W 2007 roku została redaktorką naczelną polskiego wydania czasopisma “National Geographic”. Przez kolejne 10 lat wydawała serię książek dla dzieci pod szyldem czasopisma. Były to m.in. “Dzieciaki świata” i “Zwierzęta świata”. Kolejnym przełomem w karierze Martyny był rok 2009, kiedy rozpoczęła się emisja programu podróżniczego “Kobieta na krańcu świata”. Odwiedziła wówczas kilkadziesiąt różnych państw i przedstawiała życie niezwykłych i odważnych kobiet. Jej program zdobył wielką popularność nie tylko w Polsce, bo wykupiły go też zagraniczne stacje telewizyjne. Po emisji odcinka o życiu Albinosów w Afryce Martyna stworzyła także oddzielny film dokumentalny na ten temat pt. “Ludzie duchy”. Film ukazał się na międzynarodowych festiwalach filmowych i otrzymał kilka nagród. Dziennikarka wydała również wiele książek, w których opowiada o odbytych podróżach po wyjątkowych miejscach, a także o swoich słabościach i przygodach. Należą do nich:

  • “Automaniaczka”
  • “Boliwia”
  • “Zanzibar”
  • “Wenezuela”
  • “Tajlandia”
  • “Japonia (Tokio)”
  • seria “Kobieta na krańcu świata”.
Tło zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com